Awards

ShortStudentGreekExperimental


Short

Grand Prix "Athena"
The boy and the owl / O rapaz e a coruja, by Mário Gajo de Carvalho, Portugal
2nd Prize
Black, by Sara Taigher, Italy
3rd Prize
Trap, by Paul James, New Zealand
Special Mention
Bloeistraat 11, by Nienke Deutz, Belgium
Dancing frog, by Kim jinman, Korea
From the Snow-Covered Hill, by Matty Jorissen, Wijnand Driessen, Netherlands
Le Mans 1955, by Quentin Baillieux, France
Mr. Deer / Naghibi, by Mojtaba Mousavi, Iran
The Juggler, by Skirmanta Jakaitė, Lithuania
Distinction
1001 Days / Alf Youm Wa Youm, by Aisha Al-Jaidah, Qatar
Battledream Chronicles: A new beginning, by Alain Bidard, Martinique
Finity Calling, by Jasper Kuipers, Netherlands
The Proposal / La bague au doigt, by Gerlando Infuso, Belgium
Where Am I Going? / 當一個人, by Huang Yun-Sian, Tsai Yi-Chin, Taiwan
Widdershins, by Simon P Biggs, United Kingdom
Educational Award
Bendito Machine 6 - Carry On, by Jossie Malis, Spain
Colaholic, by Marcin Podolec, Poland
Harvest / 秋实, by Sun Lijun, China
Red & The Kingdom of Sound, by Phil Gomm, United Kingdom
Music Award
The Proposal / La bague au doigt, by Gerlando Infuso, Belgium
1st Vrilissia Award
Red & The Kingdom of Sound, by Phil Gomm, United Kingdom
2nd Vrilissia Award
Delectable you / Belle à croquer, by Axel Courtière, France
3rd Vrilissia Award
St(r)ay / (迷)留, by Chiang Yao, Taiwan
Vrilissia Special Mention
Selfies, by Claudius Gentinetta, Switzerland
Audience Award
Giant Bear, by Daniel Gies, Neil Christopher, Canada


Student

1st Prize
Reverie, by Philip Louis Piaget Rodriguez, Denmark
2nd Prize
Hors de l'eau, by Simon Duong Van Huyen, Joël Durnad, Thibault Leclerq, Valentin Lucas, Andrei Sitari, France
3rd Prize
Hounds, by Ido Shapira, Amit Cohen, Israel
Special Mention
Bear With Me, by Daphna Awadish, Netherlands
Concrete, by Pirmin Bieri, Aira Joana, Luca Struchan, Nicolas Roth, Switzerland
That Makes Two of Us, by Tim Hawkins, United Kingdom
Distinction
Glissando, by Min Shi, USA
Journey, by Marek Jasaň, Slovakia
Tailored / Sur Mesure, by Léa Cousty, Chloé Astier, Raphaël Guez, Mélanie Fourgeaud, Hugo Bourriez, Victoire Le Dourner, France


Greek

1st Prize
Tokei Maru, by Zachos Samoladas, Greece
2nd Prize
3rd Prize
Ooffee, by Alexandros Vounatsos, Greece
Special Mention
The Moment / Η Στιγμή, by Yannis Stefanakis, Greece
Audience Award


Experimental

1st Prize
Monsters in the fridge / Monstruos en el refri, by Laura Elena Torres Vargas, Mexico
2nd Prize
The porous body / Le corps poreux, by Sofia El Khyari, United Kingdom
3rd Prize
Matter Out of Place, by Oona Taper, USA
Special Mention




Javascript must be enabled to continue!